Velg by og dato under!

Oslo

Pris:
kr 23.495,-
Sted:
Antall dager:
4
Kontaktperson:
|

Kurs innen IT og Programvare:

ISTQB Foundation - internasjonal sertifisering i softwaretesting

ISTQB Foundation - internasjonal sertifisering i softwaretesting
Last ned brosjyre (0,44 MB pdf)

ISTQB Foundation kurs med sertifisering. Få dokumentert at du holder et internasjonalt nivå på softwaretesting - ISTQB Certified Tester - Foundation Level.

Internasjonal sertifisering i softwaretesting - ISTQB


ISTQB gir deg trygghet på at du holder et internasjonalt nivå på testkunnskap og - ferdigheter. Du synliggjør også at kunnskapen din er overførbar til andre miljøer, og er dermed mer attraktiv både for nåværende og fremtidige arbeidsgivere.

Dette ISTQB-kurset gir en grundig innføring i hvordan du planlegger og gjennomfører en strukturert og systematisk evaluering og test av programvareprodukter.

Kurset ledes av Hans Schaefer – leder for ISTQB’s norske avdeling – ISTQB Norwegian Testing Board.

Erfaring viser at firmaer med ISTQB-sertifiserte testere oppnår:

  • Bedre kvalitet på softwareproduktene
  • Raskere testsykluser og raskere time-to-market
  • Et felles standardisert "testspråk"
  • Bedre kommunikasjon mellom testere, utviklere og andre involverte

Hvem bør delta?

Testere i IT-virksomheter som vil ha en velfundert kunnskap om prinsippene bak testing. Utviklere og programmere er også en del av målgruppen, hvis de utfører tester eller skal gjøre det. Kurset kan også passe for prosjektledere og ledere som ønsker å forbedre effektiviteten og produktiviteten i testen av programvare.

Forberedelser

Boken "Software Testing Foundations", 3rd edition, Rocky Nooko 2011, av Linz, Spillner og Schaefer, er pensum på dette kurset. Du får tilsendt boken i forkant og anbefales å lese den før kursstart, spesielt hvis du har planer om å bestå ISTQB-eksamen.

Kurset er lettest for deg som har IT-bakgrunn, da en del av temaene går mot programkode. Brukere som skal gjøre akseptansetest kan delta men bør spesielt lese slike tema i læreboken før kurset.

Kurset er akkreditert av International Software Testing Qualifications Board (ISTQB)

Begrenset antall deltakere

Det er kun 20 plasser tilgjengelig på kurset. Meld deg på i dag!

Program og praktisk informasjon:

Det grunnleggende
Først diskuterer vi grunnleggende fakta om testing. Her er det snakk om hvorfor vi tester, hvor intensivt og grundig vi tester, hvordan vi styrer kostnaden og hva vi gjør med feil. En del grunnleggende fakta blir dekket, bl.a. testprosessen og testingens psykologi. Det blir også diskutert hva testing ikke kan garantere.

Deretter gjennomgår vi hvordan testaktiviteter utføres gjennom hele programutviklingsprosjektet. Vi snakker om ulike testnivå og deres innbyrdes oppgavefordeling. Det blir innført metoder for funksjonell og ikke-funksjonell testing. Til slutt blir det diskutert hvordan test kan organiseres for vedlikehold, videreutvikling og hos kunden.

Det vil bli lagt inn jevnlige pauser underveis.
09:30
Lunsj
11:30
Vi fortsetter med det grunnleggende
12:30
Slutt dag 1
17:00
Statiske metoder
Dag to av kurset tar for seg såkalte statiske metoder. Dette er metoder for analyse av programmer og dokumenter som ikke krever et utførbart program. Vi diskuterer ulike typer granskning, som er den viktigste metoden. En annen metode er bruk av verktøy til statisk analyse. Et eksempel for dette er å bruke kompilatoren på et høyt kontrollnivå.

Det vil bli lagt inn jevnlige pauser underveis.
08:30
Lunsj
11:30
Vi fortsetter med statiske metoder
12:30
Selve testingen
Gjelder både litt av dag 2 og hele dag 3.

Her bruker vi mye tid. Dynamisk testing blir delt opp i Black box- og White box-teknikker. Viktigere teknikker skal vi øve oss på, og videreførende teknikker blir nevnt som muligheter. Vi diskuterer også bruk av intuitive og erfaringsbaserte metoder i tillegg til de systematiske metodene.

Vi diskuterer styring og organisasjon av testingen. Her er det snakk om planlegging, organisering, oppfølging, testdokumentasjon, feilhåndtering og versjonsstyring.

Til slutt tar vi for oss automatiske testverktøy. Her finnes det mye teknologi, og mye av dette er ukjent. Vi diskuterer ulike typer verktøy, mulighetene og problemene med disse, og til slutt hvordan en innfører testverktøy.

Det blir lagt inn jevnlige pauser underveis.
08:30
Lunsj
11:30
Vi fortsetter med testing
12:30
Slutt dag 3
17:00
Repitisjon og eksamen
Dagen går med til repetisjon av temaer fra kurset og gjennomgang av hva vi har lært med tanke på sertifisering.

Før eksamen vil du gjennomføre og få tilbakemelding på en testeksamen, slik at du står best mulig rustet til å klare kravene for sertifisering.

Det vil bli lagt inn jevnlige pauser underveis.
08:30
Lunsj
11:30
Eksamensforberedelser
Kursleder er tilgjengelig for spørsmål og svar
12:30
Eksamen
14:30
Eksamen slutt
15:45
Kurs slutt dag 4 - ca ca 15.15
15:45
Hans Schaefer

Hans Schaefer er en av verdens fremste eksperter på test og kvalitetssikring av software.
Han kombinerer et ærlig engasjement med unike formidlingsevner. Schaefer er leder for ISTQB’s norske avdeling – Norwegian Testing Board. Han er også medforfatter til boken som er pensum på dette kurset: ”Software Testing Foundations”.

Foredragsholder
Design by IXD | Development by Netmaking | Powered by eZ Publish